Kodeki audio

Jak kodeki audio wpływają na jakość muzyki

Kiedy odtwarzasz muzykę w formacie MP3 czy oglądasz film na komputerze masz do czynienia z kodekami. Kodeki audio i wideo służą do zapisywania muzyki i filmów w taki sposób, by zajmowały one jak najmniej miejsca, tzn. żeby miały jak najmniejszą „wagę”. Dzięki temu można je np. umieszczać w Internecie. Kodeki są potrzebne by skopiować na dysk muzykę z płyty CD, albo by „zrzucić” na dysk filmik nagrany aparatem cyfrowym. Ich funkcja dekodująca sprawia, że nie mamy problemów z ich odtworzeniem. Jeśli chodzi o kodeki audio, wyróżniamy kodeki stratne i bezstratne. Spośród kodeków bezstratnych najbardziej znanym jest FLAC.

Za pomocą metod matematycznych zmniejszają one ilość danych, nie usuwając jednak żadnych danych ze strumienia audio, dzięki czemu po dekompresji otrzymujemy dźwięk identyczny z pierwowzorem. Udaje się w ten sposób zmniejszyć ilość danych o 30 – 60 %, w zależności od rodzaju muzyki. FLAC daje bardzo wysoką jakość muzyki. Natomiast kodeki stratne wykorzystują tę samą metodę co bezstratne, jednak badają też sygnał dźwiękowy i usuwają z niego te dźwięki, których i tak nie słychać i które byłyby zagłuszone przez dźwięki głośniejsze. Na przykład przy ryku ciężarówki zginie odgłos bzyczącej pszczoły.

Stratne kodeki zmniejszają jakość dźwięku bo zmniejszają szybkość transmisji bitów. Tym samym pliki muzyczne tracą wrażenie przestrzenności. Do najbardziej znanych kodeków stratnych należy MP3, ale można tu też wymienić AAC czy WMA. To jaki kodek został użyty do utworzenia danego pliku muzycznego zdradza nam więc jego rozszerzenie.

Poszukiwane słowa:

  • kodeki audio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>